A tak na obláčku běžím si dál a dál ...

Pár koronapoznámek k psychojaru 2020

Svět usnul spánkem koronavirovým, zastavila se kola kapitalismu, zrušeny byly závody a pohyb venku omezen na minimum. Nastala doba předapokalyptická - klidná a stresuplná, kterou buď už nikdy nezažijeme, anebo naopak budeme prožívat opakovaně až do konce života. 

Otázku, zda má smysl běhat a trénovat v době, kdy vůbec není jasné, zda se někdy uskuteční závod, jsem si vůbec nekladl. Po deseti letech (už!) je pro mne běh stejně přirozeným rituálem, jako spánek, oběd anebo umytí hlavy. Příprava pro mě vždycky byla příjemnější a užil jsem si ji víc, než samotný závod, prostě proto, že mám běh rád. Prožívám tak jedinečné dva měsíce poloprofesionálního sportovního života, kdy mám na běhání luxusně spoustu času. 

Karanténa znamenala pro městského běžce častý střet se strachem a úzkostí: zaťatá pěst řidiče auta mezi poli u Horních Měcholup, anebo komisní měšťák, co mě z Klecánek vykázal po cyklostezce zpátky do Prahy, že si mám běhat tam, kde bydlím. Hadr přes pusu žádnou roli nehrál. Spoustu kilometrů jsem v březnu, dubnu a květnu natočil v okolí letuprosté Ruzyně, na polích kolem Kněževse a Středokluk, místo lidí mi dělali společnost přemnožení a oprsklí zajíci.

Divná doba, ale fantastický a neopakovatelný čas pro běhání: poprvé v životě nemusím plánovat každou minutu, běhat lze prakticky kdykoliv. 

PVLH24 - 18.4.2020

Pauza s sebou nese i negativa: zrušená 24h v Basileji znamená, že jsem už přes rok neběžel (přesněji nedoběhl) žádné silniční ultra a 24h jsem běžel naposledy předloni. Místo toho jsem si znovu potvrdil, jak špatně běhám v terénu, a ještě hůř do kopce a z kopce: vloni na Krakonošově 100 s Pavlem, na Pražské 100 s Jitkou, a teď naposledy s Radkem na Prominentních vrcholech Lužických hor. Byl to parádní den, i když nám čas nevyšel podle představ a museli jsme často improvizovat mimo naklikanou trasu. Moje naivní představa o pěšinkách, lesních a turistických cestách vzala za své hned na Buku, zdolat všech 18 vrcholů znamenalo překonávat šílený terén, občasný pád, gymnastiku po šutrech a následné křeče snad ve všech svalech dolních končetin. Olaf by měl z takového terénu radost, Radek měl se mnou trpělivost. Jako třešnička na dortu jsme dobíhali za tmy a svítili si mobilem ... PVLH mi neprověřilo rychlost, ale šestnáct fyzicky i psychicky náročných hodin v terénu skvěle vyzkoušelo odolnost. A tu jsem pořád neztratil. Takhle rozsekané nohy jsem neměl ani po první 24hodinovce. Krajina Lužických hor je překrásná, stejně jako je inspirativní každé proběhnutí s Radkem, kdy je příležitost se něco naučit. 

8 měsíců přípravy podle Training Peaks

Zbývá mi pár týdnů do prvního letošního závodu. Po loňském kolapsu jsem měl obavy, že už třeba běhat nebudu vůbec, ale - správně medikován a kontrolován - si užívám běhání více než kdy před tím. V srpnu to bude deset let, co jsem začal běhat, ale teprve teď jsem schopen běhat tempa a rovinky <4min/km a není mi zle. Raduji se z každého běhu a troufl bych si už některé své náročnější pobíhání nazvat tréninkem.
 
Rok 2020 je zatím plný překvapení, běžím si na obláčku, nespěchám a čekám, kam mě ten obláček zanese. A to doslova, našel jsem totiž konečně po dvou letech pátrání na trhu skvělé boty. Obláčkové boty X, na kterých nevidím jednu jedinou chybu!


On Running CloudX - charakteristika je prostá, žádná věda, boty jsou to lehké, uvnitř měkké a rychlé
On Running CloudX
charakteristika je prostá, žádná věda ...
boty jsou lehké, pocitově měkké a zároveň rychlé


6 komentářů:

 1. :)... je to takova ta podprahova reklama. Malem bych znova podlehl..:)
  Uz jsem si jednou koupil kalhoty a mikinu po precteni:), asi je to dobre (skvele) pro reprezentanty a opravdu vykonostni bezce, ale ja "vidlak", ktery relativne casto beha v rosti jsem nevidel moc rozdil, ale setrim si to na nejakou silnici:).
  Ted vazne, beha ti to obdivuhodne, nelze nez poprat hodne zdaru a zdravi v rozhodujicich momentech! Ty Tvoje vykony jsou skvele, ovsem nezavidim. Ne, ze bych nebyl mrcha zavistiva:), ale vim, co je za tim! :)
  At se dari, at to beha... at se ti to vznasi porad na oblacku!... Ja se budu placatit a pachtit svym snecim tempem ..."tam dole"...12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Honzo, divil by ses, ale ono za tím zase až tak moc navíc (hodin, kilometrů) není, možná těch pár kilo dole a srovnaný tlak :-) Ten tlak je pěkná sviňa, musel jsem se loni v Řecku odrazit z úplného dna, abych si ještě tohle užil. Uvidíme, jestli se to nějak pozitivně projeví na nějaké 24h, a i kdyby ne, i tak to stálo za to :-) Ať Ti to běhá a daří se!

   Vymazat
 2. Budeš si muset změnit fotku pozadí, co tu máš na pozadí, neb tvé pozadí už takhle fakt nevypadá :-D A běhá ti to démonicky, červenec nemůže přijít dost brzy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... abych mohl změnit fotku pozadí, tak to budu muset nejdřív s novým pozadím taky něco pořádnýho zaběhnout :-)))

   Vymazat
 3. No krasne ti to beha i pise. V garminovskem leaderboardu jen zasnu nad temi kilometry a koncertnimi behy. Je fakt, ze lockdown bezcum pral, docela rad jsem taky z kolotoce na chvili vystoupil. Tesim se ze se uvidime, chystam se na skoro cele leto do Cech, tak snad bude prilezitost. Vsemu zdar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, koukám na celou koronu pozitivně - nenapadlo by mě, že někdy budu mít příležitost dát si takovou "nálož" a jenom klíčovou dírkou nakouknout, jaká dřina musí být dělat sport jinak než pro zábavu :-) Mají můj velký obdiv ti, co se sportem živí. Je to šílená řehole, spousta únavy, bolesti, stresu, minimální docenění (nebo jen v některých sportech) a asi i každodenní hledání smyslu toho všeho.

   Vymazat