Huawei Watch aneb CML po letech (recenze)

Slavní agenti CML (centrální mozek lidstva) v roce 1983, dr. Jacques (první zleva)
s prvním testovaným prototypem běžeckých smart watch na levém předloktí
Říkám si: neboj se nových výzev, co tě nezabije, to tě posílí! S tímto odhodláním jsem kývnul na nabídku testovat hodinky Huawei Watch a napsat o nich recenzi zaměřenou na jejich možné běžecké využití.

Hodinky jsou skutečně na první pohled krásné: zaujmou elegantním tvarem, použitým materiálem a celkovým zpracováním působí nádherně a seriozně. Díky velmi kvalitnímu displayi a možností vybrat si svou "watch face" navíc nepůsobí jako "digitálky", ale jako hodinky z "lepší společnosti". Moje Garmin Fenix 3 tak najednou neprávem působí jak chudý příbuzný a na týden se stěhují na pravou ruku - levice je k dispozici testovaným Huawei Watch. V recenzi se nechci zabývat estetikou, ani "smart-funkcemi", kromě těch, které slouží ke běhání. V rámci probíhající reklamní kampaně je vše popsáno v mnoha recenzích na internetu, navíc od autorů s mnohem větší technickou erudicí. Budu se tedy soustředit na funkce sportovní a pokusím se odpovědět na otázku, zda jsou hodinky pro běh použitelné a pro koho z běžců jsou určené.

Jako pamětník prvních kalkulaček, či digitálek Kessel a Casio vím, že první efekt moc neznamená a že se všechno rychle okouká. U Huawei Watch si dovolím tvrdit, že designem jsou (relativně) nadčasové: display je krásně čitelný, rozlišení velmi detailní, ovládání je dotykové, intuitivní a velmi přesné. Slabinou zařízení je především jejich samotná filosofie: hodinky samotné kromě gyrometru (například počítá kroky) a měřiče tepu neobsahují žádnou pro běh podstatnou funkci a jsou zcela odkázány na mobilní telefon a aplikaci Android Wear.

Srovnání I: záznam Huawei Watch
Srovnání II: záznam Garmin Fenix 3
S hodinkami jsem běhal týden a absolvoval 6 tréninků v délce 1-3 hodiny. Hodinky jsou srovnatelně lehké a sedí na ruce úplně stejně příjemně jako moje Garmin Fenix 3. Úplně ideální není kožený řemínek, který by pravděpodobně pot zničil během několika týdnů používání, v každém případě je možné ho snadno a rychle nahradit řemínkem kovovým či jiným. Pro neznalé ještě zdůrazním, že hodinky jsou opravdu jen prodlouženou rukou, anebo chcete-li dálkovým ovládáním mobilu, který si na běhání opravdu musíte vzít. Nikoliv hodinky, ale telefon vám zajišťuje záznam dat, tedy nejen trasy pomocí GPS, ale i provoz aplikace, kterou používáte.

Funkce rychlosti a záznamu trasy nemá smysl hodnotit, protože tu 100% zajišťuje mobil, stejně jako zápis trasy do Endomonda atd., který ale odpovídal tomu, co naměřily Fenixy na pravé ruce. Neměl jsem ovšem možnost vyzkoušet, jak by vypadal takový záznam v horách, anebo v oblasti se slabým anebo vůbec žádným datovým připojením. Při běhu si rychle zvyknete na luxus, že na hodinkách můžete ovládat hudbu do sluchátek, kontrolovat emaily, anebo ti závislejší na datech si mohou dokonce kontrolovat statusy na facebooku. Musím ale na tomto místě podotknout, že leccos z toho umí i Fenix. Nevýhodou v zimě je, že při ovládání nesmíte mít oblečené rukavice (prý ale existují speciální rukavice pro dotykáče).

Výrobce tvrdí, že "na amoled displeji se skvělým rozlišením 286 ppi a vysokým kontrastem 10 000:1 uvidíte vše v úchvatných detailech", což je skutečně pravda, proto mě hned napadlo, jak si s tímto zatížením poradí baterie. Při samotném testování se zapnutým měřičem tepu se spotřeba ukázala poměrně solidní: 1,5 hodiny běhu spotřebovalo kolem 30% energie a při 3 hodinovém tréninku kolem 65%. Dá se tedy říci, že by hodinky stačily i maratoncům s časem přes 4 hodiny.

Záznam tepu do aplikace vypadá bohužel takto
Počítadlo kroků pracuje spolehlivě, ve srovnání s Fenixem byly odchylky za celý den kolem 5-7%, což může být způsobené metodikou záznamu. Horší to bylo s vestavěným měřičem tepu, od kterého jsem si hodně sliboval a který je jistě velkým marketingovým lákadlem na běžce, který by se rozmýšlel mezi smart watch a sport testerem. Při běžném použití fitness aplikací na měření tepu byly hodnoty poměrně přesné. Zcela nevyhovující ovšem byly záznamy ze samotného běhu. Měření tepu se musí povolit v aplikaci Endomondo a přestože se měřič tepu spustil, tak zaznamenával hodnoty pouze několik sekund, výjimečně pár minut a po té zamrzl a už se většinou nerozběhl. Zkoušel jsem mít hodinky pevně utažené, volně utažené, při běhu, při chůzi, tahle funkce prostě z nějakého důvodu nikdy nefungovala.

Závěr není překvapivý: Huawei Watch jsou elegantní hodinky k obleku, které budete dobíjet pravidelně společně s mobilem (1x 1-2 dny), a se kterými si můžete navíc příležitostně vyběhnout. Je nutné mít na paměti, že se jedná o pouhé dálkové ovládání mobilu. Ve srovnání s běžeckými hodinkami mohou Huawei Watch oslnit elegancí, špičkovým dotykovým displayem a krásným rozlišením. Ale je to za cenu kompromisů, něco za něco: u Fenixu má display menší ambice na rozlišení, ale baterie vydrží možná více než 5x delší dobu. Sportovní hodinky nejenže záznam (GPS, krokoměr, barometr, teploměr, tep ...) samy pořizují, ale i vyhodnocují, ukládají do paměti atd. I když by člověk rád obě zařízení srovnával, tak to není v podstatě možné, priority jsou úplně jinde.

Pro koho jsou tedy Huawei Watch určené?

Hodinky mohou skvěle posloužit příležitostným běžcům, kteří se jdou 2x týdně proběhnout na 20-30 minut, chtějí u běhání poslouchat hudbu (z mobilu), chtějí zůstat v nepřetržitém kontaktu s pracovními či společenskými povinnostmi a kladou důraz na eleganci.

Je pravda, že běhat se nemusí ani s měřičem tepu, ani se zapnutou GPS. Existuje mnoho běžců, kteří si žádné záznamy o svých sportovních výkonech nepořizují a pokud jim stačí zkontrolovat si ráno klidový tep a mít přibližnou představu o čase a vzdálenosti, tak jim hodinky budou sloužit k plné spokojenosti. Navíc, pokud jsou zvyklí běhat s mobilem, poslouchat při tom hudbu, tak budou Huawei Watch velmi dobrou pomůckou a skvěle poslouží.

Máte-li ale trochu vyšší ambice, chcete-li si zlepšit osobák na desítce, uběhnout první maraton, anebo se dokonce chystáte do hor, tak pak doporučuji hodinky sportovní.


Huawei Watch
Více informací: Huawei Watch CZ
Použitý telefon: Sony Xperia Z3 Compact (D5803)
Použitá aplikace: Endomondo (free)
Testováno ve dnech: 30.1. - 4.2.2016

4 komentáře:

 1. Vis Peto, to je ten nas problem..
  I ja koukam na svoje 910 trochu divne.. holky vydrzi "jen" nejakych 20 hodin, ze? :)
  Pritom na posledni akci pretahly a vydrzely skoro 22hodin.. Misto abych si rekl, kdych trochu zrychlil, tak jsou to skvely hodinky.. tak se na ne muzu "plivat":).
  Vypadaji dobre.. hezky.. holt nesmis byt na trase zase moc dlouho:). Bud sebou musis svihnout, nebo vis, ze za 4 hodiny musis byt doma..:)
  Ale ruku na srdce, ... kdo z hobiku, krome tech par silenych,.. ktere veskrze zname vsechny krestnim jmenem:)... je na trase regularne vic jak 4 hodiny?
  :)
  Ja bejt mladsi, tak jsu do toho:). MSF! 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, hodinky jsou doplněk ke běhání a obejdeš se bez nich. A když si chceš změřit jak dlouho a daleko běžel, tak tohle poslouží solidně.

   Vymazat
 2. Já myslím, že jsi to vystihl správně. Cílová skupina pro tyto hodinky ocení hlavně eleganci a propojení s mobilním světem a sociálními sítěmi. Běžecké funkce jsou doplněk, který je spíš na chlubení, než k užívání. To je jako s těmi terénními auty typu X(něco) v terénu to trochu umí, ale se speciály se nemohou měřit. A proto je dobře, že to říkáš tak, jak to je. Ty hodinky něco umí a něco ne, je dobré, že si budoucí kupec může přečíst, co vlastně kupuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé je, že podle nich můžeš tušit, kam se můžou ubírat sporttestery za pár let, kde jsou ještě mezery. Nemyslím si, že je pokrok v dotykovém displayi, i když tenhle byl opravdu výjimečně přesný, ale hlavně v baterii, zobrazení a měření tepu. Pokud by Garmin přidal na designu a dokázal takovýhle krásný rozlišení displaye, a zároveň baterie vydržela aspoň 10 hodin, tak to bude naprostý trhák!

   Vymazat