Allegro e vivace (z deníku kardiaka II)

Minulé úterý jsem úspěšně absolvoval zátěžové testy na rotopedu. A dosáhl jsem nejlepšího běžeckého výsledku za poslední půlrok. Úspěch je to velký, protože můžu zase pořádně běhat. Na rozdíl od listopadového trápení, které jsem musel ukončit po odkroucených pár minutách při 75% HRmax a systole 269, jsem se tentokrát bez problémů vyždímal skoro ke stovce a dosáhl hodnoty o desítky nižší.

V mé běžecké mikrobublině to znamená, že zase můžu "chodit schody", dráždit vinohradské sokolíky poskakováním na jejich prašném ovále, anebo vybíhat o víkendu Ještěd. Zkusím co půjde, ale nebudu na sebe vytvářet žádný tlak, sotva jsem se zbavil vysokého tlaku krevního. S důvěrou k vlastnímu tělu je to podobné jako s důvěrou obecně: vytváří se roky a stačí jeden kotrmelec a je na dlouho pryč. Po prvních týdnech vidím, že tělo zvládne v tréninku víc než dřív, co to bude znamenat na 24h v Basileji a na podzim na Spartathlonu - to nevím. 24h poběžím bezmála po 2 letech a Spartathlon ... tam budu muset překonat sám sebe a neotáčet se za 108.km, kde jsem vloni zkapal jak prašivej pes.

Nicméně, s nižším tlakem a prokrveným mozkem přicházejí i neotřelé nápady!

Vždycky jsem chtěl systematizovat své běhy a vycházel jsem podle terminologie dnes již zapomenuté aplikace Micoach od Adidasu, tedy klasika: Recovery Run, Easy Run, Intervals, Tempo Run, Long Run a pak několik málo variací, jako například Easy Tempo Run. Po 8 letech to člověku přijde hodně nudné i když jsem s nástupem ultra přidal k víkendovým dlouhým běhům B2B (back to back) a předloni FW2W (from work to work), nuda je to pořád. Zvlášť, když už v podstatě běhám jenom delší a dlouhé běhy. Psát si odkud - kam jsem běžel mi připadá jako úplná otrava, běháte-li pořád stejné trasy. V lednu cestou z práce, právě když jsem dosáhl vrcholu na nekonečné kopaninské pláni, mě napadlo, jak krásně zní italská hudební terminologie a jaké obrovské množství variant nabízí:  Rubato e crescendo @4:05-3:50, anebo Adagio con brio @5:00 (tedy zvolna, ale s jiskrou)!

Naprosto suchopárné Recovery Run může mít mnoho tempových významů:

Lentissimo (co nejpomaleji) - tak běháme po zranění
Adagio (pomalu) či Largo (široce) - běháme z různých příčin, třeba když vyběhneme s kocovinou a
nemůžeme se trefit na cestu
Lento (rozvláčně) - prostě nás to nebaví, ani nám to nejde
Andante (volně) - doslova "volně krokem", tady je jasné, že má pomalé tempo svůj účel
Sostenuto (zadržovaně) - strašně rádi bychom běželi rychleji, ale nedovolí nám to parťák
Maestoso (majestátně) - to běhají pouze ti, co absolvovali drahý kurz u gurua a nedokážou přejít ze zakopávání bačkor do běhu
Allegretto (poněkud vesele, méně rychle než allegro) - konverzace a následné záchvaty smíchu nedovolí zrychlit do allegra

... a zrychlíme-li do kategorie Easy Run:

Animato (oživeně) - při běhu po práci nechceme usnout a vrazit do sloupu, tak radši běžíme trochu živě
Moderato (mírně) - chtěli bychom běžet víc, ale víme, že máme před závodem, tak trochu přiškrtíme
Allegro (vesele, rychle) - Allegro je naprostá brnkačka, běh zadarmo, kdy jsme sice mohli s trochou dobré vůle běžet rychleji, ale prokrastinovali jsme běh s hubou od ucha k uchu na mírné aerobní intenzitě
Allegro moderato (mírně rychle) - spojením obou předchozích přitlačíme na pilu, kdysi jsem používal Easy Tempo Run: běží to samo, ale prostě trochu stojím na brzdě

... pro intervaly a tempa se kombinací různých termínů nabízí obrovské množství krásných variant, stačí pak pouze doplnit popis tréninku, jako třeba Poco allegro e maestoso:

Vivace (živě) - to je krásný tempový běh, po kterém nemůžeme usnout
Allegro Vivace (rychle a živě) - to samé jako vivace, ale můžeme po běhu usnout
Presto (rychle, úprkem) - hodí se pro krátké intervaly, třeba k autu po vykradení benzínky
Molto presto (velmi rychle) - to samé jako presto, ale s policajtem za zády

Samozřejmě existují stovky dalších slov, které se dají různě kombinovat, takže můžete běžet třeba Allegro ad libitum (rychle podle libosti), anebo Adagio e rubato (tedy v běžeckém kontextu po kocovině pomalu a trhaně)

Fajnšmekři si navíc mohou vypomoci s doplňujícími výrazy jako Simile (podobně), Ma non troppo (ale ne příliš), Molto (velmi), Meno mosso (trochu zpomalit), anebo použít další příznačná příslovce označující náladu či výraz přednesu:

Amabile (něžně) - kromě randění si dovedu představit třeba běh po žhavém uhlí
Burlesco con umore (rozpustile s humorem) - lze aplikovat pro noční pivní běhy
Doloroso (bolestně) - krásně pak vyzní ve spojení: Lentissimo e doloroso, tedy co nejpomaleji a bolestně, třeba po chřipce a s oteklým kotníkem
Religioso (zbožně) - spojíme běh s meditací a vypneme si hodinky
Scherzando (žertovně) - pokud bychom přetransformovali švihlou chůzi na švihlý běh, bude to pravděpodobně právě scherzando
Misteriozo (tajemně) - spojíme-li běh s hledáním kešek, anebo na běh v noci bez čelovky
Furioso (zuřivě) - po náročném dni v práci potřebujeme zchladit emoce

Kromě temp a výrazu lze popsat převzatou hudební terminologií i hlasitost: pianissimo (pp) platí pro pomalého a tichého běžce, zatímco fortissimo (ff) předvádí hekal, který běží rychle a u toho řve jak tygr (fff = forte fortissimo).

Limity pro vyjádření našeho pocitu z běhu jsou snad nekonečné! Co víc, dokonce i absolvovaný závod může být Concerto Grosso, Symfonie, v modernějším pojetí Punk, Hard rock, běhy do vrchu pak mohou připomínat dechovku.

Hlavně aby naše běhání nebylo Morendo (zmíravě), abychom běhali Con brio (s jiskrou) a především Da capo al fine (od začátku do konce).

25 komentářů:

  1. Už jsem si té nové terminologie všiml na Stravě. Báječný nápad! Ať ti to běhá pořád tak dobře nebo raději ještě lépe!

    OdpovědětVymazat
  2. jako hudebnímu laikovi děkuju za osvětu, Držím moc palce ať vše klape jak má

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. těším se do Basileje, tam předvedem concerto grosso! ;-)

      Vymazat
  3. Teda super. Některá vysvětlení mě odrovnala. Nedávno jsem s jednou kamarádkou (skvělou běžkyní) tyhle termíny probíral, tak jí pošlu odkaz, třeba si je lépe zapamatuje.

    OdpovědětVymazat
  4. Mé pokusy o eroico grazioso da capo končívají spíš jako lacrimosa (tak už jsme se vykňourali...:-), ale aspoň teď můžu přemýšlet, jaké označení vystihuje mé úsilí! ;-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. každej se holt hecujeme jinak, důležité je, zda to ve finále funguje :-)

      Vymazat
  5. Ja tam porad vidim ten svuj rozbihaci recovery druhy den po narocnem ultra.. "Largo desolato":)...Moc hezky jsi to napsal, nezbyva jen drzet palce, usmivat se pod fousy a tesit se z neotrele "bezecke" terminologie. At nam to beha a velky obdiv, nebot ja vidim u tech terminu na Garminu i casy:)... A to je narocny pochopit.
    12:)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V zásadě jde pořád jenom o běhání, že? Ale nohy jsou na stará kolena trochu odbržděnější co zobu ty prášky na tlak :-)

      Vymazat
  6. Peťo, boží! Ať žije hudba, běh i Ty!!!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju :-))) Koukal jsem na KH20, že už jsi taky pořádně rozběhaná!

      Vymazat
  7. Jak genialni a proste, Watsone! April.

    OdpovědětVymazat
  8. Povysil jsi beh na umeni a kulturni zazitek, a jeste si pritom prosvistime italska slovicka!

    OdpovědětVymazat
  9. grazie per tuto, per explicare como correre meglio é scherzando, grazie secunda vólta, alora andaimo dormire con sogni senza la gamba dolorata...čus Peti, fak Gut , Rudý Píčus

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. nezapomenu, když jsi po portugalštině mluvil na letišti v Albi taky plynně japonsky :-)))

      Vymazat
  10. Už dlouho jsem se tak nepobavila :) Díky! Liška

    OdpovědětVymazat
  11. Tak jsi mě také dostal 🤣🤣🤣. A já marně přemýšlel, proč mi asi před měsícem v mysli vytanula myšlenka, že se najednou začnu učit italsky. Teď to chápu - abych ti kamaráde rozuměl 😉👍

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Italština momentálně dostává ještě další nečekaný rozměr (koronavir, kdybychom si za pár neděl už nevzpomněli), tak jen se uč a těším se v pondělí! No jo vlastně, v pondělí???

      Vymazat
  12. Meraviglioso, stimolante, innovativo, divertente..prostě máš můj stálý obdiv a jako milovník klasické hudby s dovolením názvosloví někdy využiji. K inspiraci a pobavení.
    pif08

    OdpovědětVymazat