Únor bílý, forma sílí?

Nebudu nic zastírat, únor se odehrál na vlně totálního oldismu ... Taky jsem nakonec vzal na milost a přehodnotil známé údernické "když nemůžeš, přidej". Ale pěkně po pořádku.

Dune Runner iniciační běh 
Na přelomu ledna a února jsem se cítil mírně na vyhoření. Docházela motivace, pakoběhy nudily a B2B už přinášely únavu psychickou i fyzickou. Cítil jsem, že si potřebuji po 3 měsících a skoro 1600km vydechnout a znovu nabrat síly. Rozhodl jsem se tedy první únorový týden podstatně zvolnit, snížit objemy a odpočinout si. Jenže ... první únorový čtvrtek se běžel "DR iniciační noční běh", který byl zamýšlen v pohodičce od hospůdky k hospůdce. Kvůli zimě těch hospod nakonec moc nebylo a tak, když jsme se rozloučili v Krči s H12 a já před půlnocí doprovodil d-runnerku domů, napadlo mě protáhnout si běh z Hostivaře na 50km. Sám jsem se divil, jak mě to bavilo. Zpětně nechápu, proč jsem vlastně v lednu žádné M42+ neběžel!

Já, který mám rád v běhání pořádek, tréninkové plány, tabulky a vůbec čísla miluju odmala jako ty "mlčenlivé soudruhy", tak jsem se rozhodl udělat radikální změnu. Zjednodušeně řečeno: rozhodl jsem se k víkendovým B2B běhům přidat ještě noční běh v průběhu pracovního týdne v délce 50km a posunout tím kilometráž někam ke 150km. Výsledek byl nečekaný: místo pokračující únavy se dostavil naopak obrovský impuls a chuť objemy a hranice posunout ještě dál. Plánovaný odpočinek byl zapomenutý a únor se tak nesl ve znamení maximálních tréninkových objemů, jakých jsem schopen.

Padesátka bratislavským trojmezím
Druhý únorový týden jsem využil služebky do Bratislavy a 50ku si dal po práci v bratislavském trojmezí. Pěkná magořina, kterou vtipně shrnul MvP: "Co tak udělá osamocený muž bez rodiny v daleké cizině??? Jde se opít? Do nočního klubu? Dívka na telefonu? Divadlo? 4 hodiny běhá po městě? E je správně!" Kolem Dunaje byla taková zima, že jsem si netroufal zpomalovat pod 5:10 ... Nezapomenu na vyděšený pohled mladé hotelové recepční, kterou jsem požádal (už v běžeckém zimním mundůru s čelovkou) o přelepení čerstvě zašité 5cm jizvy po odstraněné pize na zádech. V Petržalce, tam co stával bývalý fotbalový stadion u mostu do centra, jsem zase koukal do očí stádu srnek. Nad hlavami nám svištěla po dálnici auta a čekali jsme, co bude, co kdo vymyslí. Nakonec jsme z téhle bizarní situace nevymysleli nic, tak jsem je opatrně obešel a jestli se srnky nepohnuly, tak asi byly vycpaný.

Benešov u Prahy - Praha
Po bratislavské industriální anabázi bylo riziko vyhoření už menší a tak jsem o týden později navrhl našemu kroužku HCiTB další noční běh. Vrchní navigátor s čerstvě nabytým kouzelným pseudonymem Malý Medvěd naklikal krásnou trasu pro Noční běh Benešov - Praha. Protože jsem poloviční Benešovan a dlouho jsem tu nebyl, napadlo mě význam tohoto nočního běhu podtrhnout dvousměrně, tedy denní jednosměrkou TAM. Bohužel jsem kvůli rýmě byl nakonec rád, že můžu aspoň na společný noční podnik. Skvostná běžecká akce doplněná návštěvami restaurací. Štamgasti marně před hospodou hledali kola, protože nevěřili, že běžíme ... H12 se rozhodl jít hodně nalehko a tak cesta kvůli nebezpečí jeho umrznutí utekla hodně rychle. Chlapci končili přesně na maratonské metě u IKEMu, já si cestu protáhnul z Krče až domů a ještě musel v ulici nepatrně nastavit a zarovnat na rovných 50km.

Nové Strašecí - Praha
Kecal bych, kdybych tvrdil, že na začátku 4. únorového týdne už nebyla znát únava. Opakované noční běhy mi rozhodily spánek a když jsem tvrdě usnul jednu noc, tu druhou jsem zaručeně nenaspal víc než 2 hodiny. Poslední díl Únorové ultra-tetralogie jsme nakonec absolvovali v komorním obsazení s nejvyšším MM navigátorem; tentokrát šlo o Noční běh Nové Strašecí - Praha, tedy směrem od západu do Prahy. Na poslední chvíli odřekli svou účast oba kanárci (H12 i MvP), kteří dali přednost odpočinku před TransGC, než s námi jít na další běžecko-hospodskou šílenost. Ve dvou, od začátku ambiciozním tempem, s větrem v zádech a většinu cesty pořád z mírného kopce (až na vlastních nohách si člověk uvědomí, v jakém je Praha ďolíku) jsme tentokrát dobyli Prahu od západu. Trasa byla krásně vybraná, Kladno se dá příjemně po celé jižní straně "podběhnout" po širokých cyklostezkách, psychický zásek člověka potká až u Ruzyně, kterou jsme míjeli ze severu snad 1,5 hodiny. Je ale potřeba říct, že byla docela solidní zima, a tak kromě osahání nových limitů jsem zde taky zřejmě pořádně "osahal a dotloukl" svoji imunitu.

Únor: 587km (proti plánovaným 441km)
Koncem 4. týdne jsem kvůli další viróze musel o něco slevit z plánovaných kilometráží a doufám, že už brzy přijde jaro a zmizí všechny tyto odporné viry a bakterie. Přece jen se na mně vysoké objemy a únava podepsaly 3 virózami v 6 týdnech a běhání v tomto tmavém období je více vyčerpávající; navíc se letos několikrát střídala teplota od -5C do 15C, což ničemu nepomůže. Taky nyní chápu, proč všichni, kteří se sportem živí, v lednu a v únoru prchají trénovat do tepla. Velmi zajímavá byla pro mne zkušenost s regenerací po dlouhém běhu: následný den má pro mne běh kratší než 70 minut spíš negativní než regenerační účinky, až po 70 minutách se unavené a bolavé tělo uvolní a ztuhlé nohy přichází k sobě.

Teď si přeji, aby byla pravdivá přesně polovina názvu tohoto příspěvku, pokud totiž v únoru pole bílá nebyla, tak pak by moje forma sílila ... :-) Ale to se teprve uvidí ... Doufám, že mi tohle únorové úsilí něco přinese za 5 týdnů na 24-hodinovce.

A jak je to s tím supermanem, o kterém jsem psal minule, který mi zjevně pořád straší v hlavě a píšu o něm zase znovu na začátku? O tom, který už nemůže ale přidá? Jo, stojím si za tím pořád, že to je blbost, ale napadlo mě, že to v přeneseném významu a v tréninku opravdu funguje a třeba to autor myslel jinak - shrnul bych to asi takto: když už nemůžeš dál, únava je velká a nebaví tě trénovat, tak udělej nějakou změnu. Ne malou, kterou sotva poznáš, ale radikální změnu. Běhej jinak a klidně si v tréninku pořádně přidej. No, uvidíme ... :-)

Pozitivních a zajímavých zkušeností mi přinesl únor dost, byl to takový můj "měsíc běhu". Všem přeji hezký březen (to je pro změnu měsíc knihy)!

12 komentářů:

 1. No pane jo! Ten víc jak 2x nárůst oproti loňskému roku, to je famózní. Moc držím palce ať to přinese ovoce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ba ne MM, takový nárůst to by ani nebylo dobrý :-) Zapomněl jsi, že jsem loni v únoru ležel s atb zatímco vy jste kroužili beze mě kolem Londýna ... tb

   Vymazat
 2. S tou radikální změnou souhlasím, to vážně pomáhá. A netýká se to jen běhu, ale čehokoliv. Tak ať se ti tak dobře daří i v březnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo? Prostě být pouze "rozumný", tak celý život přešlapujeme na místě a nikam dál se nepohneme. Ale také je v tom riziko, protože teprve čas ukáže, jestli to bylo dobré. tb

   Vymazat
  2. Rozumné riziko je nutné podstupovat každý den :-)Ať se Ti podaří udržet zdraví! :-)

   Vymazat
  3. Dík, konečně mám doma slivovici, tak už je dobře :-)

   Vymazat
 3. To jsou stejně neskutečný objemy, co naběháš a ta trpělivost, jakou pro tebe tvá Penelopa má, ta je minimálně stejně velká :-) Jsem ráda, že se občas uvolíš zpomalit a vezmeš mě s sebou! (To jsou pro změnu ty moje impulsy - ta možnost čerpat inspiraci a tahat rozumy ze zkušenějších ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtělas asi říct "ze starších", ale pak sis to rozmyslela, viď? ;-) Každopádně společné proběhnutí je vždycky moc příjemná změna od těch samotářských pakoběhů.

   Vymazat
 4. Znam, to slysim to.. ziju tim s tebou.. Ovsem v te rekapitulaci to zni o to sileneji:).
  Bude to vyzadovat plne soustredeni, abych se pri krouzeni s tebou na 24h nenechal strhnout.. Musim pocitat, ze budes mit minimalne o 30km vic.. Ale zase se vickrat potkame... V tom je ta krasa..:)
  Drzim palce! 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taktiku probereme cestou :-) A ty počty jsou zrádný, vždyť to dobře víš ... ale bude to skvělá akce, Lulu se už těší :-) dík, tb

   Vymazat
  2. No jo chystá se akce dalšího dua Ko....ek + Ko....ek. Tak bacha na Lulu! Musím ty tvoje zápisky číst opatrně aby mě to třeba nechtělo svést k nějakému soutěžení, to by byla moje smrt. Pako a Oldoběhům zdar.

   Vymazat
  3. Tak Ti přemýšlím, jestli to popsané duo není něco jiného, nějaká sprosťárna? :) tb

   Vymazat